Dobrý den! Zdravím Vás na stránkách www.bernsky-honic-bardotte.cz věnovaných našemu šťastnému soužití s krásnými a noblesními psy. V naší chovatelské stanici, která byla založena roku 2007, se věnujeme rodinnému chovu švýcarských honičů a to varietám- bernský, švycký a lucernský.
Pojďte se se mnou krátce podívat proti proudu času! Jak to vše začalo?
Vždy jsem obdivovala lovecká plemena a zvlášť ta ,,ušatá". Jednoho dne jsem při listování v časopise narazila na článek o bernském honiči s fotografiemi a v tom okamžiku jsem byla rozhodnuta. V chovné stanici Stříbrný permoník se narodila naše Barunka (Czudla Stříbrný permoník) a ta se stala v srpnu 2007 zakladatelkou naší stanice. Její roztomilá povaha nás dovedla k rozhodnutí jí pořídit kamarádku. V dubnu 2008 jsme si přivezli Dorotku (Audrey Lady Dorotte) ze stanice Lady Dorotte. Z Dorotky vyrostla nádherná fenka s mimořádnou výstavní kariérou. Rok se s rokem sešel a já začala pokukovat i po honiči švyckém, se kterým jsem se poprvé seznámila na klubové výstavě. Neodolala jsem a v srpnu 2009 k nám přicestovala ze Švýcarska Terezka (Amarena des gorges de la Lizerne).

Dnes se píše rok 2019 a my máme za sebou dvanáct krásných let úspěšného chovu bernských a švyckých honičů. Naše fenky Bára, Dorka a Terezka, zakladatelky chovu za ten čas  přivedly na svět jedenáct vrhů, a protože loučení se štěňaty není pro mě bez emocí, tak jsem čas od času poslechla srdce a ne rozum. V roce 2011 doma zůstal Banditto - syn Dorotky, který se silně a s velkým přínosem zapsal do českého chovu bernských honičů. Rok nato zůstala doma jeho sestra Cleopatra (Kleoša), jako pokračovatelka rodu. V roce 2015 jsem si neplánovaně nechala švyckou holčičku Viki, fenku výjimečnou svojí krásou a laskavou povahou.
Rok 2017 se stal rokem mého splněného snu a v naší stanici došlo k mimořádné události. Po dlouhých sedmi letech úvah, přání a hledání jsem si z Německa přivezla vytouženou překrásnou fenku lucernského honiče Ciru-Betty vom Adlerjäger. V té době byla jediným zástupcem tohoto impozantního plemene švýcarských honičů v ČR. Na podzim toho samého roku k nám přicestoval ze Švýcarska lucernský pejsek Bastien vom Glichenberg a spolu s Bettynkou vytvoří krásný a velmi nadějný pár.
O následujícím roku 2018 se hovoří nelehko, neboť byl spjat s velmi smutným příběhem (článek zde), kdy se Kleošce předčasně narodilo sedm štěňátek a přežila jen jedna fenka, dnes naše Leontýnka. Svůj život si vybojovala, avšak o místo u nás už bojovat nemusela. Od první chvíle, kdy jsem jí uviděla pod dekou v košíčku, jsem věděla, že si jí nechám.
Na rok 2019 se dívám optimisticky a věřím, že bude pro nás dobrým a plným hezkých společných okamžiků. Naše stanice je známá a velká především svým velkým srdcem, které je zaplněno hlubokými city vůči všem našim ušatým parťákům. Vše co pejskům dáváme v lásce a péči, se nám pak vrací v nezapomenutelných chvílích a dnech plných radosti z našeho šťastného soužití.

Jistě Vás teď zajímá naše soužití…

Byť se smečka rozrostla na číslo osm, stále žijí naši ušatí parťáci s námi pod jednou střechou. Mají naprostou volnost pohybu, tzn. svobodný přístup do domu i na rozlehlou zahradu. V těsné blízkosti našeho domu vyrostl „psí“ zděný domek, který má dvě vybavené místnosti s ústředním topením a teplou vodou. V případě potřeby jedna místnost slouží jako porodnice, aby měla fenka klid a soukromí pro odchov svých štěňátek. Jinak jsou obě místnosti plně využívány smečkou k odpočinku a ke spánku. Jde o velmi šikovné řešení, kdy psi mají volný přístup k nám, lidem, ale zároveň mají svoji oázu plnou klidu a soukromí. I zahradu lze díky systému okrasných plotů přizpůsobit tak, aby byla multifunkční. Například aby mohla venku bezpečně dovádět malá štěňátka nebo bez problémů oddělit hárající fenku, aniž by musela být zavřena v domku.

Měla jsem to štěstí, že se tahle báječná stvoření přidala na mojí životní cestu. Díky nim a našim odchovaným štěňatům, jsem poznala nové lidi a přátele. Pro chovatele je i velmi důležité, že jsou jeho chovy oceňovány i v různých prestižních soutěžích.

Dovolím si proto upozornit i na velký úspěch, kdy jako jediná  chovatelská stanice švýcarských honičů, jsme držiteli dvojnásobného prvenství v prestižní soutěži TOP DOG - Pes roku.

  • rok 2012 - Ich Amarena des orges de la Lizerne (Terezka) - 1. místo TOP DOG VI. skupina FCI
    rok 2014 - Ich Cleopatra Lady Bardotte - 1. místo TOP DOG VI. skupina FCI

A ještě milá perlička na závěr !
Úcta a obdiv patří naší fenomenální švycké fence Terezce, která přirozenou cestou přivedla na svět dva rekordní vrhy v historii chovu švyckých honičů:

  • rok 2012 se jí narodilo 12 štěnátek
    rok 2014 se jí narodilo 14 štěňátek

Terezka a její odchovy (celkem 34 štěňat) se díky svým úspěšným výstavním i pracovním prezentacím podstatně zasloužily o zviditelnění tohoto ušlechtilého plemene nejen u nás, ale i v zahraničí – Švýcarsko, Finsko, Rusko a Slovensko.

I když jde o lovecké, velmi dobře pracující plemeno, naše rodina jej vnímá především jako báječného kamaráda s přátelskou povahou a bezmezně milujícího svého pána. Chováme tyto ušlechtilé psy s velkou láskou, pro radost, jež nám každý den dávají, pro jejich melancholický pohled, se kterým vždy dosáhnou svého, pro jejich dlouhé, sametově hebké uši a především pro jejich dobré srdce, milující tolik nás - lidi.


Mnozí z nás, kdo si toto úžasné plemeno pořídili, nezůstali u jednoho, dnes už i já vím proč......

 

o-nas1