Vikuška a její štěňátkaPo dlouhém těšení jsme se dočkali štěňátek, avšak výsledek mě zaskočil. Vikuška dnes přivedla na svět 7 nádherných, vyrovnaných a ušatých broučků - 5 chlapečků a 2 holčičky. 2 klučíci mají standardní zbarvení a zbylá štěňátka zbarvení nestandardní. V tuto chvíli je pro mě potěšující, že Viki a štěňátka jsou v pořádku.
Vysvětlení a další detaily k této neobvyklé situaci:
Tmavá štěňátka se týden co týden ve svém zbarvení budou měnit následujícím způsobem - hlava, hrudník a okolí končetin budou z černé přecházet do oranžové.
V žádném případě nejde o meziplemenné křížení !!! Může Vás napadnout, že zde figuruje náš Banditto.

V roce 2016 jsem mu nechala udělat genetický profil v laboratoři Genomia, díky němuž dnes můžu předejít všem spekulacím, neboť kterékoli štěně může být podle potřeby okamžitě porovnáno (pro vyloučení paternity). Příčinou tohoto nestandardního zbarvení je přítomnost alely At, kterou musí nést oba rodiče, aby k tomuto projevu došlo. Je to stejný případ, jako když se bernskému páru narodí čokoládově zbarvení potomci.
ZDE JE VYSVĚTLENÍ LAB. GENOMIA
Náš vrh není prvním v České republice a navíc vím, že v loňském roce se toto nestandardní zbarvení objevilo i v jednom vrhu ve Švýcarsku. Devět let se naše stanice s úspěchem snaží o intenzivní propagaci švyckých honičů a proto mě tato situace nenechává chladnou. Chci využít svých kontaktů a znalostí švýcarských chovatelů pro hlubší pochopení příčin a zároveň pro zmírnění dopadů na české chovy.
Naše štěńátka mají sice kabátky, které jsme si nepředstavovali, ale jejich duše zůstává dál tou neobyčejnou duší honiče.
Bližší seznámení s naší barevnou šťastnou sedmičkou můžete očekávat během zítřka.