English Deutsch
O nás

Dobrý den! Zdravím Vás na stránkách www.bernsky-honic-bardotte.cz věnovaných našemu šťastnému soužití s krásnými a noblesními psy. V naší chovatelské stanici, která byla založena roku 2007, se věnujeme rodinnému chovu švýcarských honičů a to varietám- bernský, švycký a lucernský.
Pojďte se se mnou krátce podívat proti proudu času! Jak to vše začalo?
Vždy jsem obdivovala lovecká plemena a zvlášť ta ,,ušatá". Jednoho dne jsem při listování v časopise narazila na článek o bernském honiči s fotografiemi a v tom okamžiku jsem byla rozhodnuta. V chovné stanici Stříbrný permoník se narodila naše Barunka (Czudla Stříbrný permoník) a ta se stala v srpnu 2007 zakladatelkou naší stanice. Její roztomilá povaha nás dovedla k rozhodnutí jí pořídit kamarádku. V dubnu 2008 jsme si přivezli Dorotku (Audrey Lady Dorotte) ze stanice Lady Dorotte. Z Dorotky vyrostla nádherná fenka s mimořádnou výstavní kariérou. Rok se s rokem sešel a já začala pokukovat i po honiči švyckém, se kterým jsem se poprvé seznámila na klubové výstavě. Neodolala jsem a v srpnu 2009 k nám přicestovala ze Švýcarska Terezka (Amarena des gorges de la Lizerne).

Dnes se píše rok 2018 a my máme za sebou jedenáct krásných let úspěšného chovu bernských a švyckých honičů. Naše fenky Bára, Dorka a Terezka, zakladatelky chovu za ten čas  přivedly na svět jedenáct vrhů, a protože loučení se štěňaty není pro mě bez emocí, tak jsem čas od času poslechla srdce a ne rozum. V roce 2011 doma zůstal Banditto - syn Dorotky, který je dnes již pětinásobným otcem. Rok nato jeho sestra Cleopatra, dnes již dvojnásobná maminka. Posledním naším přírůstkem a benjamínkem smečky je švycká kráska Hedvika, dcera Terezky.

Jistě Vás teď zajímá naše soužití…

Byť se smečka rozrostla na číslo šest, stále žijí naši ušatí parťáci s námi pod jednou střechou. Mají naprostou volnost pohybu, tzn. svobodný přístup do domu i na rozlehlou zahradu. V těsné blízkosti našeho domu vyrostl „psí“ zděný domek, který má dvě vybavené místnosti s ústředním topením a teplou vodou. V případě potřeby jedna místnost slouží jako porodnice, aby měla fenka klid a soukromí pro odchov svých štěňátek. Jinak jsou obě místnosti plně využívány smečkou k odpočinku a ke spánku. Jde o velmi šikovné řešení, kdy psi mají volný přístup k nám, lidem, ale zároveň mají svoji oázu plnou klidu a soukromí. I zahradu lze díky systému okrasných plotů přizpůsobit tak, aby byla multifunkční. Například aby mohla venku bezpečně dovádět malá štěňátka nebo bez problémů oddělit hárající fenku, aniž by musela být zavřena v domku.

Měla jsem to štěstí, že se tahle báječná stvoření přidala na mojí životní cestu. Díky nim a našim odchovaným štěňatům, jsem poznala nové lidi a přátele. Pro chovatele je i velmi důležité, že jsou jeho chovy oceňovány i v různých prestižních soutěžích.

Dovolím si proto upozornit i na velký úspěch, kdy jako jediná  chovatelská stanice švýcarských honičů, jsme držiteli dvojnásobného prvenství v prestižní soutěži TOP DOG - Pes roku.

  • rok 2012 - Ich Amarena des orges de la Lizerne (Terezka) - 1. místo TOP DOG VI. skupina FCI
    rok 2014 - Ich Cleopatra Lady Bardotte - 1. místo TOP DOG VI. skupina FCI

A ještě milá perlička na závěr !
Úcta a obdiv patří naší fenomenální švycké fence Terezce, která přirozenou cestou přivedla na svět dva rekordní vrhy v historii chovu švyckých honičů:

  • rok 2012 se jí narodilo 12 štěnátek
    rok 2014 se jí narodilo 14 štěňátek

Terezka a její odchovy (celkem 34 štěňat) se díky svým úspěšným výstavním i pracovním prezentacím podstatně zasloužily o zviditelnění tohoto ušlechtilého plemene nejen u nás, ale i v zahraničí – Švýcarsko, Finsko, Rusko a Slovensko.

I když jde o lovecké, velmi dobře pracující plemeno, naše rodina jej vnímá především jako báječného kamaráda s přátelskou povahou a bezmezně milujícího svého pána. Chováme tyto ušlechtilé psy s velkou láskou, pro radost, jež nám každý den dávají, pro jejich melancholický pohled, se kterým vždy dosáhnou svého, pro jejich dlouhé, sametově hebké uši a především pro jejich dobré srdce, milující tolik nás - lidi.


Mnozí z nás, kdo si toto úžasné plemeno pořídili, nezůstali u jednoho, dnes už i já vím proč......

 

o-nas1